Archiwum

Włączając się w ogólnopolską akcję pod hasłem „spoKREWnieni służbą” Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie w dniu 8 marca 2018r, zorganizowała  zbiórkę krwi. Krew można było na oddać w specjalnym autobusie na Placu Jana Pawła II w Żyrardowie. 

Akcja związana jest z dniem 1 marca, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia, którzy przelali krew w obronie Niepodległości Polski. W ramach tej akcji funkcjonariusze służb podległych MSWiA, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, oddają krew chorym i ofiarom wypadków.
Patronat nad akcją objął minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.RATOWNICTWO LODOWE 2018

Każdego roku na zamarzniętych rzekach i zbiornikach wodnych dochodzi do groźnych wypadków.  Lód jest szczególnie niebezpieczny, gdy pogoda jest zmienna i dni mroźne przeplatane są odwilżami. W takich warunkach dochodzi do groźnych sytuacji, gdy ludzie wchodzą na zbyt cienki lód, wpadają do wody, lub zostają uwięzieni na krze.  W dniach 13, 14 i 15 lutego strażacy z JRG Żyrardów ćwiczyli ratowanie osób właśnie w takich sytuacjach.

 

PAMIĘTAJMY

  • Jeżeli jesteśmy świadkami załamania się lodu pod osobą, w pierwszej kolejności wezwijmy służby ratownicze (straż pożarna 998, tel. ratunkowy 112).
  • Nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku ofiary– lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób.
  • Chcąc pomóc osobie znajdującej się w wodzie podajmy coś (gałąź, kurtkę, szalik, jeżeli mamy linę) czego będzie mogła się uchwycić. Wtedy w bezpieczny sposób będziemy mogli ją wyciągnąć. Jeżeli znajduje się ona w odległości, która uniemożliwia nam interwencję z brzegu, a służby ratownicze jeszcze nie dotarły, podczołgajmy się na bezpieczną odległość i podajmy lub rzućmy osobie w wodzie (podobnie jak w przypadku interwencji z brzegu) coś, czego będzie się mogła złapać;
  • Unikajmy bezpośredniego kontaktu z osobą tonącą – możemy zostać wciągnięci do wody;
  • Kiedy wydostaniemy osobę z wody, przebierzmy ją w suche ubrania (jeżeli nie mamy, pożyczmy swoją kurtkę, okryjmy kocem itp.) i podawajmy ciepłe, słodkie płyny do picia. W żadnym wypadku nie można podawać alkoholu; poszkodowanego koniecznie powinien zbadać lekarz.

Źródło: www.rcb.gov.pl


„Bezpieczne Ferie 2018” JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA?

Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

 

ulotka – znalezienie padłego dzika


„BIAŁO – CZERWONA” CZYLI JAK CZCIĆ BARWY NARODOWE

„Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów

„Biało-Czerwona” czyli jak czcić barwy narodowe – wydanie rozszerzone


 


LEN 2017

 

Nagłe zdarzenie w skutek, którego obrażenia odnosi kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, jest próbą dla każdego systemu ratowniczego. Zanim na miejsce zdarzenia dotrze potrzebna ilość ratowników i niezbędny sprzęt, pierwsze ekipy ratownicze muszą zmierzyć się z trudnym zadaniem. Muszą dobrze ocenić zagrożenie i rozmiar zdarzenia, a pomocy udzielać w takiej kolejności, która pozwoli na uratowanie możliwie największej liczby ludzi. Jednym z epizodów w ramach powiatowych ćwiczeń obronnych „LEN 2017” było takie właśnie zdarzenie.

Założeniem ćwiczeń z 27 października było przeprowadzenie akcji ratowniczej, po tym jak w skutek celowego działania człowieka obrażenia odnosi dziesięć osób. Miejscem ćwiczenia był teren zakładu TCL Operations w Żyrardowie. Strażacy, policjanci, zespoły ratownictwa medycznego, Struktury Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żyrardowie i UM w Żyrardowie ćwiczyły, prowadzenie i koordynację działań ratowniczych. W rolę osób poszkodowanych, na potrzeby ćwiczeń wcielili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej.
Ćwiczenia takie, prowadzone w realnej skali pozwalają służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na terenie powiatu, lepiej przygotować się do zagrożeń niesionych przez współczesny świat.